کاردرمانی بیماری ام اس و بهبود عملکرد حرکتی در فعالیت های روزمره

کاردرمانی بیماری ام اس و بهبود عملکرد حرکتی در فعالیت های روزمره

مولتیپل اسکلروز (ام اس) MS)) یک بیماری خود ایمن مزمن است. این عارضه پوشش محافظ روی اعصاب شما را مورد حمله قرار می‌دهد. این حملات پوششی که میلین نامیده می‌شود را در هم شکسته و به آن آسیب می‌زنند. با ساییده شدن میلین ارتباط بین مغز و بدن شما ممکن است قطع شود. در نهایت، MS می‌تواند به خود اعصاب آسیب برساند و آن را نابود کند. این آسیب قابل برگشت نیست. ام اس باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های مختلفی می‌شود. نشانه‌هایی که ممکن است تجربه کنید به این بستگی دارد که اعصاب شما تا چه حد آسیب دیده است و کدام اعصاب توسط بیماری مورد هدف قرار گرفته‌اند. همچنین، سرعت پیشرفت علائم شما به نوع ام اس بستگی دارد. خوشبختانه، تقریبا در همه موارد، درمان‌های خاص می‌توانند به افرادی که دارای MS هستند، کمک کنند که همانطور که یاد می‌گیرند چگونه با تشخیص بیماری و تغییرات بدنشان دست و پنجه نرم کنند قوی‌تر، سالم‌تر، و رضایت‌بخش‌تر زندگی کنند. یکی از این درمان‌ها کار درمانی است.

مشکلات رایج مرتبط با ام اس چه هستند؟


مشکلات رایج مرتبط با ام اس چه هستند؟

ام اس می‌تواند به طور متفاوت روی افراد تاثیر بگذارد. با توجه به ماهیت متغیر آن، ممکن است فرد در طول یک دوره عود کننده با یک فعالیت مبارزه کند و سپس استقلال خود را دوباره به دست آورد. با این وجود، سطح استقلال دوباره به دست آورده پس از هر دوره می‌تواند کاهش یابد.

مشکلات رایج مرتبط با MS عبارتند از:

 • تحرک کاهش یافته که نیاز به استفاده از ویلچر یا وسایل کمکی برای راه رفتن دارد.
 • مشکلات با حرکت در خانه، به عنوان مثال نشستن یا بلند شدن از صندلی و یا در رختخواب و یا خارج از رختخواب
 • بالا رفتن و پایین رفتن از پله‌ها
 • دسترسی به حمام یا دوش (به خصوص اگر پله و یا حمام اتاقی وجود دارد)
 • کاهش تحمل ایستادن برای آماده شدن به منظور خوردن و آشامیدن
 • افزایش خستگی که می‌تواند کار و نقش‌های ارتباطی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • احساسات متغیر مانند دید و لمس

هدف از کار درمانی چیست؟


هدف از کار درمانی (OT) در ام اس، کمک به شما برای حفظ مهارت‎های روزمره مورد نیاز برای زندگی مستقل و سودمند در محل کار و خانه است. نواحی کارشناسی کار درمانگر تا حدی با سایر اعضای تیم مراقبت توانبخشی، به ویژه فیزیوتراپیست، همپوشانی دارد. کار درمانی و فیزیوتراپی هر دو می‌توانند نواحی نگرانی مرتبط با خستگی، ادراک، قدرت بالای بدن و هماهنگی و استفاده از روش‌های کمکی را اصلاح کنند. علاوه بر این، کار درمانگر شما دستورالعملی برای ایجاد سازگاری‌های محیطی و رفتاری برای حفظ و بهبود مشارکت در خانه، کار و جامعه ارائه می‌دهد.

تمرکز بر کار درمانی در ام اس


یک تمرکز اصلی کار درمانی، کار است. با این وجود، کار درمانی می‌تواند به اصلاح هرگونه فعالیت که نیازمند زمان و انرژی است و به زندگی آنها معنی می‌دهد کمک کند، چه فعالیتی در خانه باشد، چه در محل کار و یا در جامعه. برای افراد مبتلا به ام اس، کار درمانی معمولا بر سه ناحیه کلیدی تمرکز دارد.

 • فعالیت‌های مراقبتی که عبارتند از:
  • تحرک عملکردی
  • لباس پوشیدن، حمام کردن، و زیبا کردن
  • خوردن
 • فعالیت‌های موثر و سازنده که عبارتند از:
  • کار در ازای پول
  • مدیریت خانه
  • مراقبت
 • فعالیت‌های داوطلبانه
 • فعالیت‌های اوقات فراغت که عبارتند از:
  • مشارکت اجتماعی
  • حرفه‌های تفریحی

فعالیت‌های اوقات فراغت در کار درمانی به چه معناست؟


فعالیت‌های اوقات فراغت در کار درمانی به چه معناست؟

کار درمانی در تمرکز بر حذف یا کاهش موانعی که از درگیر شدن شما در مراقبت از خود، بهره وری در خانه و کار و فعالیت‌های اوقات فراغت جلوگیری می‌کند، مداخله می‌کند. کار درمانگر شما از چندین روش یا ابزار برای کمک به شما در دستیابی به اهداف کاری‌تان استفاده خواهد کرد و بر ناحیه اصلی که کلید توانایی برای عملکرد به طور مستقل هستند تمرکز می‌کند:

 • قدرت، حرکت و هماهنگی در قسمت بالای بدن
 • آموزش در عمل‌های زندگی روزمره، که ممکن است شامل استفاده از تجهیزات انطباقی و تکنولوژی‌های کمکی برای عملکرد با خیال راحت و کارآمد در خانه، اداره و در جامعه باشد.
 • استراتژی‌هایی برای جبران اختلالات در ادراک، احساس و بینایی
 • آموزش استراتژی‌های مدیریت انرژی در فعالیت‌های روزانه برای کاهش خستگی

در روند کار درمانی باید چه انتظاری داشت؟


در ام اس، کار درمانی معمولا هنگامی شروع می‌شود که شما و یا پزشک شما نیاز به کمک یک متخصص را تشخیص می‌دهید و شما را به او ارجاع می‌دهد. کار درمانگر ممکن است یک نمایندگی مراقبت خانگی یا اجتماعی یک بیمارستان توانبخشی یا مرکز پرستاری ماهر، یک مرکز مراقبت‌های حاد یا کار خصوصی را تعبیه کند. در طی جلسه اول، کار درمانگر شما به طور کامل نیازهای شما را ارزیابی می‌کند، و بر فعالیت‌های خاص یا وظایفی که می‌خواهید دوباره قادر به انجام دادنش شوید یا ادامه دهید تمرکز می‌کند. گام بعدی شناسایی عوامل محدود کننده شما از کار یا فعالیت است. این عوامل به طور کلی در یکی از این سه دسته قرار می‌گیرند: عوامل فردی، عوامل محیطی و عوامل کاری.

به وجود آوردن یک مداخله‌ای که نیازهای شما را اصلاح می‌کند


هنگامی که کار درمانگر عواملی را که بر توانایی شما برای انجام وظایف و فعالیتتان تاثیر می‌گذارد شناسایی می‌کند، با شما برای ایجاد یک استراتژی مداخله‌ای برای کمک به شما در دستیابی به اهدافتان کار خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر دچار مشکلات دید، حافظه و خستگی شدید می‌شوید که بر توانایی شما در کار در دفتر و عملکرد در خانه تاثیر می‌گذارد، کار درمانگر شما می‌تواند تنظیمات مربوط به روشنایی دفتر و مانیتور کامپیوتر و همچنین تغییر پیش فرض تنظیمات برای کنتراست صفحه و اندازه فونت را توصیه کند. استفاده از یک دستگاه سازماندهی شخصی دستی می‌تواند به جبران مشکلات حافظه و سازمانی در خانه و محل کار کمک کند. تجزیه و تحلیل فعالیت‌های محل کار و خانه می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی تغییر این فعالیت‌ها و استفاده از فن آوری‌های کمکی در جهت صرفه جویی در انرژی و جبران خستگی ارائه دهد. مثال‌هایی از مداخلات برای اصلاح مشکلات در ام اس عبارتند از موارد زیر:

ویلچر با افزایش نیاز به کمک در مراقبت شخصی

کار درمانی:

 • به پیدا کردن و تعلیم همراه مراقبتی شخصی کمک می‌کند.
 • به فرد کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی را برای بیان نیازها و مقابله با احساسات در مورد نیاز به کمک در حوزه‌های حساس مراقبت شخصی فراهم کند.
 • سیستم‌های امن و کارآمد برای لباس پوشیدن، جا به جا شدن، حمام کردن و تعلیم همراه را به کار می‌گیرد.

ترس از افتادن (کاهش قدرت و تعادل) تنها گذاشتن فرد سالخورده را تهدید می‌کند.

کار درمانی:

 • چگونگی افزایش قدرت اندام‌های پایین را در حال انجام دادن فعالیت‌های روزمره آموزش می‌دهد.
 • واکر را انتخاب کرده و استفاده ایمن و کارآمد را آموزش می‌دهد.
 • خانه و جامعه را بررسی می‌کند و خطرات افتادن را تشخیص داده و اصلاح می‌کند، و برای به وجود آوردن اعتماد به نفس با فرد کمک می‌کند.
 • با افراد کار می‌کند تا از نظر اجتماعی دوباره ارتباط برقرار کنند و به فعال بودن در جامعه ادامه دهند.

تشدید شدن عملکرد را در دست و بازوی چپ کاهش می‌دهد و زندگی مستقل را تهدید می‌کند.

کار درمانی:

 • با یک دست لباس پوشیدن و تکنیک‌های حمام کردن را آموزش می‌دهد.
 • صندلی حمام و دستگیره و دیگر روش‌های انطباقی برای کمک به مراقبت شخصی را تهیه می‌کند.
 • آموزش استفاده از تکنیک‌های کمکی در آشپزخانه (درب بازکن، چاقو اره‌ای) برای کمک به تهیه وعده‌های غذایی: با فرد برای تهیه وعده‌های غذایی کار می‌کند.

چگونه کار درمانی را انتخاب می‌کنید؟


بسیاری از کار درمانی‌ها در عصب شناسی تخصص دارند و برای درمان افراد مبتلا به ام اس واجد شرایط هستند. پزشک ممکن است شما را به کار درمانی واجد شرایط ارجاع دهد. برخی از کار درمانی‌ها از مراکز ام اس آموزش اختصاصی از کنسرسیوم دریافت کرده‌اند. آنها متخصصان گواهی شده تصلب بافت چندگانه نامیده می‌شود.

نکاتی برای دریافت بیشترین اثر از کار درمانی


نکاتی برای دریافت بیشترین اثر از کار درمانی

گام اول شما یافتن یک کاردرمانگر است که با بیماران مبتلا به اختلالات عصبی مثل MS کار کند. با تجربه، شما مزایای مختلفی به دست می‌آورید. گام بعدی این است که مطمئن شوید که از مزایای استفاده از این درمان مولتیپل اسکلروزیس استفاده می‌کنید. برای انجام آن:

با پزشک خودتان صادق باشید

برای تعیین نیازها و اهداف خود مانند یک تیم کار کنید. هرچه بیشتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، موفقیت بیشتری خواهید داشت. بسیاری از افراد مبتلا به ام اس فقط می‌خواهند متخصصان مولتیپل اسکلروزیس به آنها بگویند چه کاری باید انجام دهند. اما ارتباط دو طرفه‌ی باز با کار درمانگر به این معنی است که کار درمانی بیشتر قادر به کمک به شما برای به دست آوردن اهدافتان است.

صبور باشید

این یک تعمیر سریع است. پیشرفت شما ممکن است آهسته و گاه ناامید کننده باشد و به همین دلیل مهم است که آن را یک گام در یک زمان بردارید و موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید. با این حال، اگر متوجه شدید جلسات درمان به شما کمک نمی‌کنند، برای صحبت کردن با کاردرمانگر خود خجالت نکشید. درمانگر شما ممکن است پیشرفت را ببیند اما در نواحی که برای شما مهم نیستند. داشتن یک مکالمه مداوم، شما را قادر به ارزیابی دوباره و تمرکز مجدد زمانتان با هم می‌کند.

تکالیف خود را انجام دهید

جلسات شما با کار درمانگرتان در زمان محدود است و شما احتمالا تمرینات و سایر وظایف را برای مواقع دیگر دریافت می‌کنید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌ها را متوجه می‌شوید، اگر سئوال نپرسیده‌اید سؤال کنید و برای انجام کار وقت بگذارید. اگر نه، شما پیشرفت زیادی نخواهید کرد و ممکن است برای بازدید بعدی در طول این مراحل به جای حرکت رو به جلو و پیشرفت، وقت با ارزشتان را صرف کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات اخیر

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس