نورولوژیست و درمان بیماری های مغز و اعصاب با فیزیوتراپی

نورولوژی، مراقبت از بیماران مبتلا به مشکلاتی در سیستم عصبی (مغز و اعصاب یا نخاع)، صدمات و یا بیماری‌های مرتبط را فراهم می‌کند. افرادی که ممکن است به آن نیاز پیدا کنند، شامل افرادی هستند که دچار سکته مغزی شده‌اند، دچار جراحت در قسمت سر شده و یا نیاز به درمان دارند. یک تیم متشکل از متخصصان آموزش دیده به خصوص پزشکان فیزیوتراپی و توانبخشی برای ارائه مراقبت‌های ویژه به فرد، این کار را انجام می‌دهند. تیم نورولوژی با مراقبت‌های اولیه و مشورت از سایر پزشکان متخصص، جهت مدیریت بیماری‌های عصبی کار می‌کند. در نتیجه، به بیماران رسیدگی و برنامه درمانی اثر بخش و پیشرفته‌ای، برای هر نوع اختلالی در سیستم مغز و اعصاب ارائه خواهد شد.

روش‌های معمول نورولوژیک


در طول اولین جلسه مراجعه به متخصص مغز و اعصاب، احتمالا آنها از شما تست فیزیکی و آزمون نورولوژیک خواهند گرفت. آزمون نورولوژیک قدرت عضلانی شما، رفلکس‌ها و هماهنگی بین آنها را تست خواهد کرد. از آنجایی که اختلالات متفاوت، ممکن است علائم مشابهی داشته باشد، شاید نیاز به آزمایشات بیشتری برای تشخیص بیماری شما وجود داشته باشد. متخصصان مغز و اعصاب ممکن است روش‌های متعددی را برای تشخیص یا درمان بیماری به شما پیشنهاد کنند. این روش‌ها عبارتند از:

تست نخاع

متخصص مغز و اعصاب شما می‌تواند با گرفتن مایع نخاعی از کمر شما، برای تست مایع نخاعی استفاده کند. آنها ممکن است این روش را توصیه کنند اگر فکر کنند که علائم شما مربوط به مشکلی در سیستم عصبی شما باشد که می‌توانند این را در مایع نخاعی شما شناسایی کنند. این روش شامل قرار دادن یک سوزن در ستون فقرات، پس از بی‌حس کردن آن، و گرفتن نمونه‌ای از مایع نخاعی است.

آزمون تنسیلون

این روش می‌تواند به متخصص مغز و اعصاب شما کمک کند تا ضعف عضلانی را تشخیص دهد. در این آزمایش، دکتر به شما داروهایی به نام تنسیلون تزریق می‌کند. سپس وی مشاهده می‌کند که چگونه این تزریق بر جنبش عضلات شما تاثیر می‌گذارد.

الکتروانسفالوگرام (EEG)

با استفاده از قرار دادن الکترودهایی بر روی پوست سرتان، الکترو آنسفالوگرام فعالیت الکتریکی را در مغز شما اندازه گیری می‌کند.

متخصصان اعصاب ممکن است از سایر انواع آزمایشات دیگر نیز استفاده کنند. اگرچه آنها ممکن است خودشان امکان گرفتن این تست را نداشته باشند، اما ممکن است آن را تجویز کرده، و سپس نتایج آن را بررسی و تفسیر کنند.

برای تشخیص صحیح، یک متخصص مغز و اعصاب ممکن است از تست‌های عکس‌برداری استفاده کند، مانند:

 • توموگرافی کامپیوتری، یا سی تی اسکن
 • تصویر برداری رزونانس مغناطیسی، یا اسکن MRI
 • توموگرافی انتشار پوزیترون، یا اسکن PET

سایر روش‌های تشخیصی شامل آنژیوگرافی است. آنژیوگرافی بررسی انسداد رگ‌های خونی است که به مغز می‌روند.

یک متخصص مغز و اعصاب ممکن است به شما کمک کند تا علائم و اختلالات عصبی خود را به تنهایی رفع کنید و یا با کمک سایر پزشکان و متخصصان نورولوژیست، بتوانید آن را مدیریت کنید (3)

فیزیوتراپی نورولوژیک چیست؟


فیزیوتراپی مغز و اعصاب (Neuro Rehab) یک درمان توانبخشی است که بر روی کار با افراد مبتلا به اختلالات یا بیماری‌های مغز و اعصاب تمرکز دارد. این خدمات برای بیمارانی که دارای برخی بیماری‌ها از جمله بیماری آلزایمر، ALS، آسیب مغزی، فلج مغزی، مالتیپل اسکلروزیل (ام اس)، بیماری پارکینسون، آسیب نخاعی و سکته مغزی هستند، مناسب می‌باشد. مشکلات معمول بیماران مبتلا به اختلالات عصبی شامل فلجی، اختلال در بینایی، تعادل ضعیف، ناتوانی حرکتی، و از دست دادن قابلیت تحرک مستقل و بدون کمک دیگران می‌باشد. متخصصین توانبخشی با این بیماران کار می‌کنند تا این اختلالات را بهبود بخشند.

یک پزشک مغز و اعصاب، متخصص در ارزیابی و درمان افراد مبتلا به مشکلات حرکتی یا عملکردی است که به علت بیماری یا آسیب در سیستم عصب، دچار مشکل شده‌اند. متخصصین فیزیوتراپی که در علوم اعصاب تخصص دارند روی طیف وسیعی از بیماری‌ها و اختلالات در بزرگسالان و کودکان کار می‌کنند که عبارتند از:

 • آسیب نخاعی
 • آسیب مغزی که ناشی از تروما یا مواردی نظیر سکته مغزی یا تومور است
 • مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)
 • بیماری پارکینسون
 • اسکلروز آمیوتروپیک جانبی
 • پلی نوروپاتی مانند سندرم گیلان باره (Guillian-Barre) یا پلی نوروپاتی التهابی مزمن
 • اختلالات وستیبولار مانند BPPV، تومور مغزی، و یا مشکلات دیگری که باعث سرگیجه و از دست دادن تعادل می‌شوند.
 • امراض مربوط به کودکان مانند اسپینا بیفیدا یا فلج مغزی
 • عدم تعادل
 • هماهنگی

چه وقت باید به یک فیزیوتراپیست که متخصص مغز و اعصاب است مراجعه کنید؟


اگر یکی از مشکلات زیر را داشته باشید، یک فیزیوتراپیست مغز و اعصاب می‌تواند با توانبخشی مغز و اعصاب، به شما کمک کند:

 • سرگیجه
 • عدم تعادل که منجر به افتادن می‌شود
 • دشواری در راه رفتن یا انجام حرکات معمولی و روزمره
 • تغییر توانایی شما برای انجام کارهایی که در زندگیتان از آنها لذت می‌بردید، مانند فعالیت‌های تفریحی یا پیاده روی با خانواده‌تان
 • اگر قادر نباشید 6 دقیقه بدون نیاز به توقف یا استراحت راه بروید.
 • اگر برای انجام فعالیت‌های روزانه خود نسبت به سابق، نیاز به کمک بیشتری دارید.
 • اگر یک عصا یا صندلی چرخدار دارید که در حال خراب شدن است و نیاز به ارزیابی مجدد دارد.
 • مغز و نخاع حرکات و حس کردن را کنترل می‌کنند. آسیب‌های مغزی یا نخاع می‌تواند باعث مرگ سلول‌هایی شود که حرکات و احساسات خاصی را کنترل می‌کنند و بنابراین شما قابلیت این عملکردها را از دست می‌دهید. بدون انجام فیزیوتراپی پس از آسیب به مغز و اعصاب، بیماران ممکن است توانایی انجام بسیاری از عملکردهای سابق را از دست بدهند و قادر به انجام فعالیت‌های خاصی نباشند. فعالیت کاهش یافته منجر به بسیاری از مشکلات بهداشتی دیگر نظیر مشکلات قلبی، مشکلات ریه، دیابت، کاهش استقلال و افت کیفیت زندگی می‌شود.
 • پس از روی دادن صدمه، یک بازه زمانی مشخص وجود دارد که سلول‌هایی که در مغز و نخاع آسیب دیده‌اند، می‌توانند مجدد فعال شوند و کنترل کارکردهای از دست رفته خود را، دوباره به دست بیاورند. فیزیوتراپیست‌ها در مورد حرکات انسان بسیار آگاه هستند و می‌توانند بیماران را به نحوی آموزش دهند، که دوباره بتوانند به درستی حرکت کنند. توانبخشی مغز و اعصاب به بیماران کمک می‌کند تا بتوانند قابلیت انجام حرکاتی را که دیگر قادر به انجام آنها نیستند را مجددا به دست بیاورند. بسیاری از بیماران می‌توانند در صورت موفقیت توانبخشی، دوباره به طور مستقل زندگی کنند، که زندگی آنها را شادتر می‌کند.

مغز شما چگونه کار می‌کند؟


مغز شما مهم‌ترین عضو بدن است. این بخش، کنترل تمام ارگان‌های دیگر شما را به صورت ناخودآگاه انجام می‌دهد، در حالی که کنترل حرکات شما را آگاهانه انجام می‌دهد. این امر به این معنی است که مغز شما اطمینان می‌دهد که ضربان قلب شما و ریه‌های شما به خوبی کار می‌کنند، بدون این که به آن فکر کنید (ناخودآگاه). و همینطور وقتی که شما می‌خواهید حرکت کنید (آگاهانه)، مغز شما اطمینان می‌دهد که عضلات مورد نیاز، به شما اجازه حرکت می‌دهند. در اینجا یک مثال از نحوه عملکرد مغز شما آورده شده است:

* اگر تصميم بگيريد که پیاده روی کنید، بخشی از مغز شما با این فکر شما فعال مي‌شود. این قسمت از مغز شما این فعالیت را هماهنگ می‌کند و اطلاعات را به همه قسمت‌های مربوط در مغز شما که در کنترل راه رفتن درگیر هستند، ارسال می‌کند. باید به عضلات مرتبط گفته شود که حرکت کنند و باید دستور داد که سایر ماهیچه‌ها بدون حرکت باشند. قسمت‌هایی از بدن شما باید مطلع شوند تا بتوانید تعادل مناسبی در هنگام راه رفتن داشته باشید. به سایر قسمت‌های بدن نیز باید اطلاع داده شود تا ضربان قلب شما را تغییر دهند و میزان تنفس شما را تنظیم کنند تا بدن شما با خون و اکسیژن مناسب و مورد نیاز تامین شود. همچنین موارد دیگری وجود دارد که باید به آنها اطلاع داده شود تا فعالیت راه رفتن، بتواند انجام شود. سپس مغز شما این اطلاعات را از طریق طناب نخاعی ارسال می‌کنند و رگ‌های عصبی این پیام‌ها را به اندام‌هایی که مورد هدف است؛ انتقال می‌دهد.

عملکرد نخاع


نخاع از پایه مغز شما شروع می‌شود و در پشت کمر شما امتداد می‌یابد. رشته‌های عصبی زیادی به آن وارد می‌شوند و از آن خارج می‌شوند. نخاع اطلاعاتی را از مغز دریافت می‌کند و این رشته‌های عصبی آنها را به همه قسمت‌های بدن شما منتقل می‌کنند. اگر می‌خواهید پیاده روی کنید، مغز اطلاعاتی را از طناب نخاعی و اعصاب ارسال می‌کند تا دستوراتی را به عضلات مورد استفاده برای راه رفتن، ارسال کند. و در پاسخ، این عضلات فعال می‌شوند تا شما بتوانید راه بروید.

نخاع همچنین اطلاعات را از تمام قسمت‌های بدن شما دریافت می‌کند. رشته‌های عصبی این اطلاعات را به طناب نخاعی می‌برند و سپس نخاع آن را به مغز می‌فرستد. اگر کسی پای شما را لگد کند، اطلاعات از طريق اعصاب به طناب نخاعی و سپس به مغز شما فرستاده می‌شود که باعث می‌شود، شما احساس درد کنید.

اساسا، نخاع برای تبادل اطلاعات بین مغز و بقیه اعضای بدن شما عمل می‌کند.

نقش رشته‌های عصبی چیست؟


رشته‌های عصبی، اطلاعات را از محیط بدن شما جمع آوری می‌کنند و از طریق نخاع به مغز شما می‌فرستند. این عمل به شما اجازه می‌دهد که قادر باشید روی پوست خود حس‌هایی مانند گرما و لمس را احساس کنید. مغز شما همچنین اطلاعاتی را از طناب نخاعی به بیرون ارسال می‌کند و رشته‌های عصبی، آنها را به عضلات و پوست شما می‌رسانند. این اجازه می‌دهد تا عضلات شما حرکت کنند. همه این رشته‌های عصبی به طناب نخاعی متصل می@شوند که مستقیما در پشت کمر شما قرار دارد و به پایه مغز متصل می‌شود. بنابراین اعصاب وظیفه انتقال اطلاعات بین مغز و بقیه اعضای بدن را دارند. بعضی از اعصاب عملکرد حسی دارند، در حالی که اعصاب دیگر بر عملکرد عضلات نظارت دارند. اعصاب دیگری نیز در بدن شما هستند و فعالیت می‌کنند تا به اعضای بدن بگویند چه فعالیتی باید انجام دهند.

اگر هر کدام از اعصاب آسیب دیده باشند، می‌توانند بهبود یابند، به جز نخاع. با این وجود بهبود اعصاب تا مدت طولانی طول می‌کشد. این بدان معنی است که در حالی که اعصاب شما در حال بهبود هستند، ممکن است قادر به احساس یا حرکت دادن قسمت‌هایی از بدن خود نباشید. در عین حال، فیزیوتراپ و دیگر اعضای تیم توانبخشی می‌توانند به حفظ عضلات و پوست شما کمک کنند و وقتی که اعصاب شما بهبود پیدا کردند، شما آماده هستید تا دوباره به فعالیت‌های سابق‌تان ادامه دهید.

اگر عصب آسیب بسیار زیادی دیده باشد، ممکن است نتواند به طور موثری درمان شود. بنابراین ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید یا ممکن است لازم باشد صبر کنید و ببینید چه چیزی بهبود می‌یابد و چه چیزی تغییری نمی‌کند. در آسیب‌های عصبی، نتایج ممکن است قابل پیش بینی نباشند.

توانبخشی مغز و اعصاب


توانبخشی می‌تواند به شما کمک کند تا از درد آسیب‌های مغزی و عضلانی رها شوید. فعالیت‌های توانبخشی مغز و اعصاب به شرح زیر است:

گیت آموزش مجدد راه رفتن

گیت با همه اجزای مختلفی که دارد، برای فعالیت راه رفتن ساخته شده است. آموزش دوباره راه رفتن به عنوان بخشی از توانبخشی، تمرکز بر ساده‌ترین و موثرترین راه‌های راه رفتن یک فرد دارد. درمان راه رفتن مجدد در گیت، شامل:

 • بهبود یا جلوگیری از صدمه دیدن
 • توسعه و آموزش روش‌های راه رفتن برای افزایش ثبات و سرعت راه رفتن
 • توسعه استراتژی‌هایی که می ‌واند به مردم کمک کند تا با راه رفتن روی سطوح مختلف و فعالیت‌های مختلف سازگار شوند.

اگر فرد بتواند راحت‌تر و ایمن‌تر راه برود، معمولا می‌تواند به صورت مستقل فعالیت‌های بیشتری را انجام دهند. این باعث می‌شود که فرد شادتر و سالم‌تر باشد و بنابراین کیفیت زندگی آنها را افزایش می‌دهد.

آموزش مجدد تعادل

بسیاری از مردم با افزایش سن، مقدار قابل توجهی از تعادل خود را از دست می‌دهند. این از دست دادن تعادل ممکن است باعث افتادن و شکستگی پاها، باسن و یا کمر افراد شود. بعضی از افراد سالخورده از افتادن می‌ترسند زیرا روی پای خود ثابت نیستند. به دلیل این ترس، آنها ممکن است ترجیح دهند خانه خود را ترک نکنند و بنابراین ممکن است بی‌حرکت شوند. این بی‌تحرکی می‌تواند منجر به بسیاری از مشکلات بهداشتی دیگر و نیز افت کیفیت زندگی شود. برخی از صدمات و یا بیماری‌هایی که ممکن است باعث مشکلات تعادل شوند عبارتند از:

 • مالتیپل اسکلروز (ام اس)
 • بیماری پارکینسون
 • آسیب تروماتیک مغز
 • صدمه و تکان خوردن مغز

آسیب‌های مفصلی

تحقیقات زیادی انجام شده است که بر روی درمان فیزیوتراپی تمرکز دارد تا بتواند حفظ تعادل را دوباره تعلیم دهد. یک توانبخش مغز و اعصاب با تمرینات کششی، قدرتی، پیاده روی و ورزش‌های تعادلی می‌تواند به افزایش تعادل در افراد مبتلا به مشکلات تعادلی کمک کند. فیزیوتراپ‌ها می‌توانند مشکلات تعادل فرد را ارزیابی کنند و یک برنامه تمرینات ورزشی را تهیه کنند که می‌تواند انعطاف پذیری فرد را افزایش دهد.

وسایل کمکی برای حرکت کردن

وسایل کمک حرکتی، برای کمک به افراد برای رسیدن به جایی که می‌خواهند بروند، استفاده می‌شود. وسیله‌های کمک حرکتی می‌تواند وضعیت و تعادل شما را بهبود بخشد و می‌تواند به شما کمک کند تا به بهترین نحو ممکن عمل کنید. این اثرات می‌تواند به افزایش استقلال و بهبود کلی کیفیت زندگی شما کمک کند. برخی از ابزارهای کمک حرکتی شامل واکر، عصا و صندلی چرخدار است.

حضور یک متخصص فیزیوتراپی در تیم توانبخشی مغز و اعصاب شما، بسیار مهم است که مشکلات حرکتی شما را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرد که آیا ابزارهای کمک حرکتی برای شما مفید است یا خیر. در صورت نیاز، یک فیزیوتراپ می‌تواند بهترین وسیله کمکی را برای کمک به مشکل شما انتخاب کند و روش مناسب استفاده از آن را نیز آموزش دهد. اگر این ابزار به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، مفید نخواهند بود. در بعضی موارد، استفاده نادرست از این وسایل کمکی می‌تواند برای مفاصل شما مضر باشد و خطر افتادن شما را افزایش دهد.

هیدروتراپی یا آب درمانی

هیدروتراپی یک درمان فیزیکی است که در استخر آب گرم انجام می‌شود. بیماران به صورت جداگانه توسط یک متخصص فیزیوتراپی در یک مرکز توانبخشی عصبی ارزیابی می‌شوند، و اگر هیدروتراپی بتواند در وضعیت پزشکی آنها بهبود ایجاد کند، برای آنها یک برنامه تمرینی در استخر طراحی شده و تحت نظارت یک فیزیوتراپ، تمریناتی در استخر به آنها داده می‌شود. بعضی از برنامه‌های هیدروتراپی به صورت گروهی هستند و بعضی از آنها به صورت انفرادی انجام می‌شوند.

حرکت کردن در آب می‌تواند آسان‌تر از حرکت کردن روی زمین باشد. شناور بودن در آب و همچنین گرم بودن استخر به آبرسانی کمک می‌کند تا شدت گرفتگی عضلات، اسپاسم و درد کاهش یابد. برنامه‌های هیدروتراپی بیشتر برای افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند آرتروز لگن، پوکی استخوان، بیماری پارکینسون و سکته مغزی هستند، استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک ورزش قلبی عروقی برای بهبود عملکرد و سلامت کلی، افزایش فعالیت و قدرت مفاصل و عضلات و به عنوان یک ورزش آرام کننده، استفاده می‌شود.

برنامه پیشگیری از افتادن

برنامه پیشگیری از افتادن، به عنوان بخشی از فعالیت‌های توانبخشی مغز و اعصاب، ارائه می‌شود و شامل ارزیابی تعادل و آموزش ویژه برای افراد مسنی است که دارای مشکل در حفظ تعادل هستند. آسیب‌های ناشی از افتادن، به خصوص برای افراد مسن‌تر، می‌تواند از دست دادن استقلال یا عدم توانایی تنها ماندن در خانه خود را ایجاد کند.

توانبخشی وستیبولار

توانبخشی وستیبولار بخشی از برنامه توانبخشی است که شامل تمرینات خاص طراحی شده برای کاهش علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع است. این علائم ممکن است ناشی از آسیب یا بیماری باشد. این درمان همچنین در بهبود حفظ تعادل و افزایش سطح فعالیت عملکردی فرد و کیفیت زندگی وی مفید است.

مقالات اخیر

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس